YazarlarVitalik Buterin

Vitalik Buterin

Vitaly Dmitriyevich "Vitalik" Buterin (Rusça: Виталий Дмитриевич Бутерин) Ethereum'un ve Bitcoin Magazine'in kurucu ortağı olan Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı, girişimci ve kripto-hayırsever. Fortune dergisi tarafından 40 yaşından genç olup dünya ekonomisinde en etkili 40 kişi arasında gösterilmiştir.

Vitaly Dmitriyevich -bilinen adıyla "Vitalik" Buterin-, Moskova Oblastı'nda bulunan Kolomna şehrinde doğdu. Henüz 6 yaşındayken ailesi ile birlikte Kanada'ya göç etti.

Bilgisayar bilimci bir babanın -Dmitry Buterin- oğlu olan Vitalik, 4 yaşındayken ilk bilgisayarına sahip oldu. Ancak o, çoğu yaşıtı gibi bilgisayar oyunları oynamak yerine Microsoft Excel ile ilgilendi. Kanada'da okuduğu ilkokul sırasında öğretmenleri tarafından zekası keşfedilen Vitalik, üstün zekalı öğrencilerin bulunduğu sınıfa yerleştirildi. 7 yaşına geldiğindeyse, tavşanlar üzerine oldukça detaylı ve karmaşık bir ansiklopedi yazmayı başardı.

Liseyi, Toronto'da özel bir lise olan Abelard School'da bitirdi. Matematikle ve bilişimle çok gençken tanıştı ve 2011'de babası sayesinde Bitcoin ile tanıştı ve ona ilgi duymaya başladı. 2012'deyse, Uluslararası Bilişim Olimpiyatları'nda bronz madalya kazandı. Waterloo Üniversitesine yazıldı; üniversitedeyken ileri düzey kurslar alan Buterin, okuldayken şifreleme (kriptografi) uzmanı, Tor Projesinin yaratıcısı ve Eski yönetim kurulu başkanı, Kayıt Dışı Mesajlaşma'nın yaratıcısı olan Ian Goldberg'ın asistanlığını yaptı. 2013 yılında değişik ülkelerde kodlamaya dair merakını paylaşan geliştiricileri ziyaret etti. O yılın sonunda Toronto'ya döndü ve Ethereum için bir White Paper yayınladı. 2014 yılında yatırımcı Thiel Fellowship'den 100.000 USD destek aldı ve 2014'de Bitcoin ve Ethereum üzerine çalışabilmek için bu üniversiteden ayrıldı.

2011'de Bitcoin Magazine'in ortak kurucusu oldu ve Bitcoin'in olanaklarını genişleten bir blok zincir altyapısı olan Ethereum'u geliştirdi. Ethereum, bugün Bitcoin'den sonra dünyanın en büyük ikinci kripto para birimidir.

Kendisinin güncel serveti 1,05 milyar Amerikan Doları civarındadır, yıllık geliri ise 140.000 dolar civarındadır.

Kryptokit, pybitcointools, multisig.info ve btckeysplit gibi çeşitli açık kaynaklı projelere programcı olarak katkıda bulunmaktadır.

Çalışmalarından dolayı 2014 yılında Peter Thiel Fellowship ödülüne layık görülmüştür.

Buterin 30 Kasım 2018'de Dies Academicus aracılığıyla Basel Üniversitesinden fahri doktora aldı.